ΔΙΔΑΧΘΕΝΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ:

Μαθήματα ακαδημαϊκού έτους 2011-2012:

1. ΜΙΚΡΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ (331-2803) [-Υ-]

Μάθημα Εξαμήνου Α

(2 ώρες Θεωρία + 1 ώρα Εργαστήριο/Ασκήσεις)

3 Διδακτικές μονάδες και 4 ECTS μονάδες

Προαπαιτούμενες Γνώσεις:

1) Η εξοικείωση των φοιτητών με τις βασικές οικονομικές έννοιες.

2) Η καλή αντίληψη της διαγραμματικής ανάλυσης -συγκριτικής στατικής που βοηθά στην κατανόηση των μεταβολών των οικονομικών μεγεθών και των επιπτώσεών τους.

3)  Η απόκτηση ενός υποβάθρου σχετικού με τις αλληλεπιδράσεις των οικονομικών μονάδων που ταιριάζει γενικά με το χαρακτήρα του Τμήματος.

Συναφή Μαθήματα που ακολουθούν

Μακροοικονομική Θεωρία, Μαθηματικά Οικονομικά, Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά Ι, Λογιστική, Οικονομετρία.

Συγγράμματα που χρησιμοποιήθηκαν:

1) Η. Varian, Μικροοικονομική-μια σύγχρονη προσέγγιση, εκδ. Κριτική.

2)  P. Krugman, R. Wells, Μικροοικονομική, εκδ. Επίκεντρο.

Διδάσκοντες: Χρήστος Κουντζάκης,

2. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ (331-2102) [-Υ-] :

Μάθημα Εξαμήνου Α

(2 ώρες Θεωρία + 1 ώρα Εργαστήριο/Ασκήσεις)

3 Διδακτικές μονάδες και 5 ECTS μονάδες

Προαπαιτούμενες Γνώσεις:

1) Η εξοικείωση των φοιτητών με τις βασικές έννοιες των χρηματοοικονομικών π.χ. χρήμα, χρονική αξία του χρήματος κλπ.

2) Η απόκτηση ενός επαρκούς υποβάθρου λογισμού που σχετίζεται όχι μόνο με καθημερινές εφαρμογές, αλλά και με άλλες εφαρμογές π.χ. στις ασφάλειες ζωής, στις αναλογιστικές μελέτες και αλλού.

3) Η απόκτηση ενός επαρκούς υποβάθρου κατανόησης στοιχειωδών εννοιών της χρηματοοικονομικής σε ντετερμινιστικό επίπεδο, ώστε αργότερα να είναι ευκολότερη η εισαγωγή σε στοχαστικά μοντέλα.

Συναφή Μαθήματα που ακολουθούν

Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά Ι, Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά ΙΙ, Εισαγωγή στη Διοικητική Τραπεζικών Κινδύνων, Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά ΙΙΙ.

Συγγράμματα που χρησιμοποιήθηκαν:

1) Ε. Μαγείρου, Οικονομικά Μαθηματικά και Αξιολόγηση Επενδύσεων, εκδ. Gutenberg.

2)  Ν. Αλεξανδρής, Οικονομικά Μαθηματικά, εκδ. Σταμούλη.

Διδάσκοντες: Χρήστος Κουντζάκης

3. ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι (331-3001) [-Υ-] :

Μάθημα Εξαμήνου Ε

(3 ώρες Θεωρία + 2 ώρες Εργαστήριο/Ασκήσεις)

5 Διδακτικές μονάδες και 6 ECTS μονάδες

Περίγραμμα:

Σύντομη εισαγωγή σε έννοιες των χρηματοοικονομικών (αγορές, αξιόγραφα, χαρτοφυλάκιο, επιτόκια, χρονική αξία του χρήματος κλπ.). Εισαγωγή στα συγκυριακά συμβόλαια, δικαιώματα και προθεσμιακά συμβόλαια. Arbitrage, νόμος της μιας τιμής, ισοδυναμία δικαιωμάτων αγοράς και πώλησης, αποτίμηση προθεσμιακών συμβολαίων. Το διωνυμικό μοντέλο μιας και πολλών χρονικών περιόδων. Η χρήση του διωνυμικού μοντέλου στην αποτίμηση και στην αντιστάθμιση συγκυριακών συμβολαίων. Εισαγωγή στην έννοια του ισοδύναμου μέτρου martingale και στην ουδέτερη ως προς τον κίνδυνο αποτίμηση συγκυριακών συμβολαίων. Εισαγωγή στο μοντέλο Black Scholes.  Εισαγωγή στη θεωρία επιλογής υπό καθεστώς αβεβαιότητας  (αναμενόμενη ωφελιμότητα, μέτρα κινδύνου κατά Arrow-Pratt). Ανάλυση μέσου διακύμανσης και αποτελεσματική μεθόριος. Διάφορες εφαρμογές.

Προαπαιτούμενες Γνώσεις:

Είναι χρήσιμη η εξοικείωση με τις βασικές έννοιες από τα εξής μαθήματα:

Εισαγωγή στα Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά, Πληροφορική με Εφαρμογές Στατιστικής, Απειροστικός Λογισμός Ι, Εφαρμοσμένη Γραμμική Άλγεβρα Ι, Εφαρμοσμένη Γραμμική Άλγεβρα ΙΙ, Πιθανότητες Ι, Πιθανότητες ΙΙ, Στατιστική Ι, Στοχαστικές Διαδικασίες Ι, Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις.

Ολοκληρώνοντας επιτυχώς το μάθημα οι φοιτητές θα έχουν:

• Εξοικειωθεί με τις βασικές έννοιες των μοντέρνων χρηματοοικονομικών όπως αυτές περιγράφονται στo περίγραμμα του μαθήματος.

• Αναπτύξει κριτική ικανότητα και ικανότητα ερμηνείας των μαθηματικών μοντέλων στα πλαίσια των χρηματοοικονομικών.

• Εφαρμόσει ποικιλία εννοιών και τεχνικών από προηγούμενες γνώσεις τους.

• Αποκτήσει στέρεες βάσεις για οποιαδήποτε περαιτέρω μελέτη και εμβάθυνση στα χρηματοοικονομικά μαθηματικά.

Τρόπος Εξέτασης:

Γραπτές εξετάσεις.

Συναφή Μαθήματα που ακολουθούν:

Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά ΙΙ, Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά ΙΙΙ, Μαθηματικά Οικονομικά.

Συγγράμματα που χρησιμοποιήθηκαν:

1) S. Ross, Στοιχειώδης Εισαγωγή στα Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά, Εκδόσεις Πανεπ. Μακεδονίας, 2007.

2) Σ. Ξανθόπουλος, Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά Ι, Σημειώσεις Μαθημάτων

Διδάσκων: