Το βιβλίο Βασικές Αρχές Θεωρίας Κωδικοποίησης και Κρυπτογραφίας αποτελεί μια συλλογική συγγραφική προσπάθεια επτά επιστημόνων από το Πανεπιστήμιο Auburn της Αλαμπάμα των  ΗΠΑ. Έχει γραφτεί από τους συγγραφείς του για να διδαχθεί μέσα στο Πανεπιστήμιο σε φοιτητές χωρίς    ιδιαίτερες γνώσεις. Η διδασκαλία των απαιτούμενων εννοιών γίνεται με σαφήνεια και με αρκετά και απλά παραδείγματα.  Σε αυτό οφείλεται και η επιτυχία του σε ξένα Πανεπιστήμια αλλά και στο ελληνικό Πανεπιστήμιο. Για αυτό τον λόγο αποφασίστηκε από κοινού από εμένα και  τους φοιτητές μου στο μάθημα «Κωδικοποίηση» να γίνει η μετάφραση όλου του βιβλίου. Σε όλη την χρονοβόρα διαδικασία της μετάφρασης αρκετοί απ΄ αυτούς  –και με ιδιαίτερο εθελοντικό ζήλο- δακτυλογράφησαν μεγάλο μέρος των χειρόγραφων σημειώσεων μου και διάβασαν το τελικό κείμενο ώστε να ελεγχθεί η μετάφραση ως προς την σαφήνειά της από την μεριά του φοιτητή.  Το αποτέλεσμα πιστεύω ότι είναι αρκετά πετυχημένο και από κάποια άποψη καλύτερο και από το ίδιο το πρωτότυπό του. Έχουν διορθωθεί όλα τα λάθη, έχουν μπει αρκετά σχόλια του μεταφραστή (Σ.τ.Μ.) όπου αυτό κρίθηκε απαραίτητο,   έχει αυξηθεί με το καλύτερο δυνατό τρόπο το ευρετήριο και τέλος έχει ενημερωθεί με  τις πρόσφατες  εξελίξεις στους αντίστοιχους επιστημονικούς κλάδους της Κρυπτογραφίας και Θεωρίας Κωδικοποίησης.

Θα το βρείτε από τις εκδόσεις «Κλειδάριθμος».

Οι 16 πρώτες σελίδες του βιβλίου (περιεχόμενα, και ένα  κομμάτι του πρώτου κεφαλαίου)  θα τις βρείτε στον παραπάνω ιστότοπο.

Σε τούτη εδώ την ιστοσελίδα θα βρείτε επίσης κατά καιρούς πολλές πληροφορίες  για τις νεώτερες εξελίξεις στους αντίστοιχους κλάδους αλλά και σε θέματα σχετικά με το βιβλίο. Για οποιοδήποτε σχολιασμό ή παρατηρήσεις  μπορείτε να μου στείλετε email.